ASOCIACE FYZIOTERAPIE A REHABILITACE ZVÍŘAT ČESKÉ REPUBLIKY, z.s.

Tělesná  cvičení  mohou  nahradit  mnoho  léků,  ale  žádný  lék  na  světe  nemůže  nahradit  tělesná cvičení  (Mosso).

EN

Bezplatná registrace na sérii webinářů zaměřených na terapii laserem a její použití ve veterinární praxi
25. 11. 2021

 

Sponzor AFRZČR, z.s. EM Medical zve na bezplatný cyklus webinářů s Dr. Ronaldem Riegerem na téma výběr správného terapeutického laseru a jeho použití ve veterinární praxi. Dr. Ronald Riegel je spoluzakladatel “American Institute of Medical Laser Application “, jejíž cílem je poskytovat nejnovější informace o využití různých typů terapeutických laserů ve veterinární medicíně.

 

První ze série webinářů se uskuteční 15. 12. 2021 a na něm se dozvíte:

 

 • Co může laser přinést Vaší praxi?
 • Proč je důležité zakoupit laser, který Vám nebude vyhovovat dnes, ale bude stačit a vyhovovat i v budoucnosti?
 • Proč je důležitá síla, vlnová délka a správný software?
 • Proč si vybrat laser od výrobce se zárukou, technickou podporou a podporou kontinuálního vzdělávání?

 

Bezplatnou registraci můžete vyplnit ZDE.

 

 

Nové články
19. 11. 2021

 

Do sekce O rehabilitaci a fyzioterapii zvířat byl přidán článek o Osteartritidě psů a prezentace o kloubní výživě Flexadin Advance a Caniviton.

 

 

Činnost našich certifikovaných členů
16. 10. 2021

 

Dne 30. 9. 2021 v 13. PODCASTu LABVETu na téma Něco málo o fyzioterapii psů zpovídali MVDr. Renatu Kvapilovou, CertCAAPR Michaela Weidnerová (eCanis) a MVDr. Hana Prausová (Labvet). Na přiloženém odkazu si můžete uvedený PODCAST poslechnout ZDE.

 

 

Činnost našich certifikovaných členů
10. 10. 2021

 

Dne 30. 8. 2021 v Dobrém ránu na ČT 2 o fyzioterapii zvířat hovořila MVDr. Lenka Penčáková, CertCAAPR. V přiložených odkazech můžete shlédnout její vystoupení ZDE a ZDE.

 

 

 • Webinář Hry v klidovém režimu
  1. 10. 2021


  Ve čtvrtek 23. září pořádala Asociace Fyzioterapie a rehabilitace zvířat ve spolupráci s Airebull aktivity webový seminář na téma Hry v klidovém režimu. V 8 večer se na webové platformě sešlo více než 50 zájemců, které tento webinář zaujal a přihlásili se na něj. Seminář trval 75 minut, následných 10 minut bylo věnováno dotazům ze stran posluchačů. Odbornou prezentaci, plnou zajímavých informací i videí, si připravila Mgr. Eliška Šuhaj, která také účastníky celým večerem provázela
  - více ZDE:

   

   

     Klidový režim je nezbytnou součástí rekonvalescence psa a to nejen po operaci, ale i v případě zranění. Majitelé psů ale mají naprosto odlišný pohled na to, co vlastně klidový režim jejich psa znamená. V praxi se poté může fyzioterapeut setkat s tím, že se mu pacient během tohoto režimu zdravotně zhorší. Příčinu zjistí ve chvíli, kdy se majitele právě na klidový režim zeptá. Pro majitele sportovně založeného psa totiž oním klidovým režimem klidně může být 10 kilometrová procházka. A právě proto je dobré přesně majitele instruovat o tom, jak se psem v klidovém režimu pracovat.

  Začátek webináře byl spíše teoretický, zabýval se vysvětlením pojmu canine enrichment a popisem veškerých omezení, se kterými se pes v klidovém režimu setkává. V další části webináře se již posluchači dozvěděli spoustu zajímavých tipů na klidové hry, jejichž účelem je hlavně zaměstnat hlavu psa, který nemůže tolik energie věnovat pohybu. Prezentace byla doplněna nejen videi a fotografiemi, ale také velkým množstvím praktických rad, které vycházely přímo z osobních zkušeností přednášející Elišky. Představeny byly nejen psí hlavolamy, ale i méně fyzicky namáhavé aktivity nebo čuchací hry. V prezentaci nechybělo ani doporučení na odbornou literaturu a byla vedena zábavnou a zároveň vzdělávací formou.

   

Nové místo pořádání Kurzu
3. 10. 2021

 

Minulý víkend jsme se rozloučili s hotelem Vrchovina v Podomí, kde jsme od počátku pořádání Kurzu měli příjemné a vstřícné zázemí. Velké poděkování zaměstnancům hotelu, byli jste součástí naší „fyzioterapeutické“ rodiny. Od tohoto víkendu se pořádání Kurzu přesunulo do hotelu Dukla, Dědická 547/29, Vyškov. Zde jsou i někteří účastníci Kurzu ubytování, v místním salónku probíhá vlastní výuka. Fotografie z tohoto víkendu najdete ZDE.

 

 

 

 • Webinář HRY V KLIDOVÉM REŽIMU
  9. 9. 2021


  Dovolujeme si Vás pozvat na další vzdělávací webinář, na téma "Hry v klidovém režimu psa, Mgr. Eliška Šuhaj", který se bude konat ve čtvrtek 23. 9. 2021 od 20 hodin na platformě ZOOM - více ZDE:

   

   

     Klidový režim je pro mnoho majitelů psů strašák. Dozví se, že pes něco nesmí a začne v hlavě přemítat, co je tedy možné dělat. Často se pak ptá na sociálních médiích, experimentuje nebo rezignuje s tím, že to “nějak” dopadne. Webinář se zaměřuje na rozebrání možných aktivit psa v klidovém režimu, které se dají nastavit dle psa a potíží související s nastavením klidového režimu. Tím, že je upraví profesionál, který zná přesný stav psa, se prohlubuje důvěra k profesionálovi a snižuje se riziko komplikací či reoperace. Majitel se také skrze hry učí lépe vnímat svého psa a citlivěji na něj reagovat.

   

  Cena:

  člen AFRZČR, z.s.      100,-

  nečlen AFRZČR, z.s.   300,-

   

     Přihlášení je možné ZDE. Přihlášení je možné do 20. 9. 2021. Po přihlášení obdržíte fakturu, jejíž číslo použijte jako Variabilní symbol při platbě. Upozorňujeme, že platba musí být připsána na účet do 22. 9. 2021.

   

     Do poznámky k platbě UVEĎTE SVOU EMAILOVOU ADRESU, NA KTEROU VÁM BUDE PO UHRAZENÍ ODESLÁN PŘÍSTUPOVÝ LINK K UDÁLOSTI. Přihlásit se bude možné minimálně 30 minut předem a doladit připojení.

   

  Přednášející:

  Mgr. Eliška Šuhaj

     Je předsedkyní spolku AireBull aktivity z.s., který si dává za cíl zlepšení vztahů člověk-pes na základě pochopení potřeb psa v závislosti na možnostech majitele. I skrze FB skupinu Pes a volnočasové aktivity (8 tis. členů) interpretuje základy tzv. Canine Enrichmentu. Jedná se o naplnění potřeb psa respektující jeho přirozenost jako druhu, rasy a jedince.

  Vzdělání

     Je mezinárodní mentor hersenwerku a absolvovala již 2 kurzy specializované na koncept free work (Animal Centered Education). Dále absolvovala několik kurzů a webinářů, které se zabývají nebo souvisejí s prací psa s různými omezeními např. Helping Dogs Thrive: Aging Dogs (Fenzi Dog Sport Academy - FDSA - Lori Stevens), Fit for Life (Avidog - Chris Zink a Gayle Watkins), Canine Sports Medicine for the Performance Dog Handler (FDSA - Sue Yanoff), Enrichment for Dogs: Ditch the Bowl, Better Their Life! (FDSA - Sarah Stremming), Using Enrichment to Improve Your Relationship With Your Dog (FDSA - Emily Strong) aj.

     V současné době dokončuje případové studie pro získání titulu CPCFT (Certified Professional Canine Fitness Trainer) a vzdělává se v kurzu Enrichment Framework for Behavior Modification MasterClass (Pet harmony - Emily Strong, Allie Bender).

   

Informace pro případné zájemce dalšího kurzu AFRZ ČR, z.s. (K6)
7. 9. 2021

 

Milí zájemci o náš kurz Fyzioterapie a rehabilitace malých zvířat. Těší nás upřímně Váš obrovský zájem. Vždyť sotva jsme v červnu konečně po uvolnění covidových opatření začali kurz, jehož pořadové číslo je K5, začaly se množit neskutečnou frekvencí dotazy na kurz následující. Proto bychom Vás rádi seznámili s aktuálním stavem.

   Kurz K6 určitě nebude v tomto roce začínat. Tím, že Covid situace v loni zastavila již probíhající kurzy, K3 byla ve dvou třetinách, K4 měla za sebou v červnu 2020 první 2 víkendy a K5 začala až v červnu tohoto roku, není v našich silách letos něco dalšího otevírat. Kapacitně nelze zajistit místo, čas, ani skloubit lektory. Prosíme Vás, zájemce, aby jste vyčkali do prosince tohoto roku, až proběhne plánovaná oficiální registrace kurzu, a nemnožili dotazy na jeho uspořádání. Zahájení kurzu je podmíněno dobrou nákazovou situací, která musí dovolit pořádání podobných akcí a dokončení již probíhajících kurzů. Pokud by se opakovala situace z loňského roku, dojde bohužel k přerušení kurzů a tím i oddálení registrace K6.

 

V případě jiných dotazů jsme Vám stále rádi k dispozici.

Děkujeme za pochopení

AFRZČR, z.s.

 

 

Pondělky s Alešem 
PŘIHLÁŠKY UKONČENY

5. 9. 2021

 

Opět si Vás dovolujeme pozvat na další prezentace pacientů z cyklu Pondělky s Alešem. Tentokrát je možnost přihlášení jak pro všechny účastníky Kurzu I-V, tak všechny zájemce z řad členů Asociace fyzioterapie a rehabilitace zvířat ČR z.s.

Akce se bude konat 20. 9. 2021 ve 20 hodin online přes ZOOM. Přihlášky ZDE.

Připomínáme možnost přihlášení do 15. 9. a platba musí být uhrazena do 17. 9. - člen 60,- Kč, nečlen 180,- Kč. Pro aktuální prezentující i prezentující v minulosti ZDARMA - bez nutnosti se hlásit.

 

 

III. Kongres AFRZČR, z.s. - Průhonice 27. 11. 2021
2. 9. 2021

 

Připravujeme Seminář (minikongres) na téma Rehabilitace ortopedických pacientů dne 27. 11. 2021 v Průhonicích. Přednášet budou MVDr. Jan Beránek, DipECVS, CertCAAPR, MRCVS a MVDr. Helena Potfajová, Cert.fyzioterapeut, CertCAAPR. O programu se více dozvíte v přiloženém programu ZDE. Přihlášky na náš minikongres spustíme 15. 9. 2021.

 

 

Shromáždění AFRZČR, z.s. 2021
29. 8. 2021

 

V sobotu 28. 8. 2021 se v hotelu Vrchovina v Podomí u Vyškova konalo Shromáždění AFRZČR, z.s. Uvolněním opatření souvisejících s infekcí COVID-19 bylo možno uspořádat odložená Shromáždění za rok 2019 a 2020. Této příležitosti využily šikovné členky naší Asociace a uspořádali doprovodný program na téma Kočičí pacient na rehabilitaci. Se svými odborně zaměřenými přednáškami přítomné posluchače seznámily Lucie Bobková (Kočka není malý pes), Lenka Hájková, CertCAAPR (Neurologický pacient) a Ing. Petra Konečná, CertCAAPR (Ortopedický pacient). Po obědové pauze proběhlo volební Shromáždění AFRZČR, z.s., Přítomní zvolili na další čtyři roky Prezidium AFRZČR, z.s. a členy Revizní komise. Prezidentem Asociace se stal MVDr. Aleš Tomek, DipECVN, víceprezidentkou Eva Hrníčková, DIS, CertCAAPR a členkou prezidia MVDr. Lenka Penčková, CertCAAPR. Předsedkyní Revizní komise se stala MVDr. Andrea Lačňáková, CertCAAPR. Dalšími členy Revizní komise jsou Markéta Krejčí, CertCAAPR a Mgr. Jaroslava Cábová, CertCAAPR. Všem zvoleným gratulujeme. Fotogalerie z první odborné části dne je ZDE.

 

 

Pozvánka na Shromáždění s doprovodným programem dne 28. 8. 2021
12. 8. 2021

 

Milí členové Asofyrez, kurzisté a ostatní zájemci. O blížícím se Shromáždění jste jistě velmi dobře informováni. Shromáždění je důležité vždy, tentokrát ale ještě více, protože je volební! Protože nám bylo líto nevyužít vzájemné setkání, tak jsme si pro Vás připravili „doprovodný program“. Před zahájením Shromáždění v době 10-13 se bude konat obdoba „Pondělku s Alešem“, tentokrát na téma Kočičí pacient na rehabilitaci – veškeré informace jsou uvedeny v pozvánce níže. Kapacita účastníků je v tuto chvíli omezena počtem 25!!! Ceny jsou následující: Člen Asofyrez: 300,- Kč, nečlen Asofyrez: 600,- Kč.

 

Pozvánka na akci je k dispozici ZDE.

Přihlášení je možné do 20. 8. 2021 ZDE.

Platba musí být připsána na účet do 25. 8. 2021!!!

 

Po ukončení Shromáždění proběhne Rozlučka s Podomím, na kterou jste také srdečně zváni. Více v pozvánce ZDE.

 

 

Pondělky s Alešem  
PŘIHLÁŠKY UKONČENY

27. 7. 2021

 

Dovolujeme si opět pozvat všechny účastníky kurzu I-V na další Pondělí s Alešem a to v termínu 16. 8. 2021 ve 20 hodin, opět online na ZOOM. Ti kteří se pravidelně účastní, ví co je obsahem, pro ostatní jen krátká informace. Prezentujeme si vzájemně své pacienty, sdílíme zkušenosti, diskutujeme a to je hlavní poslání těchto setkání. Pro přednášející jsou všechny následující "pondělky" ZDARMA, bez nutnosti se na událost přihlašovat. Pro ostatní členy asociace je možnost shlédnutí prezentací v sekci pro členy. Přihlášení je možné ZDE do 11. 8. 2021. Upozorňujeme že platba musí být připsána na účet do 13. 8. 2021 (nutné pro rozeslání přihlašovacích údajů). Těšíme se opět na viděnou.

 

 

Jak nebýt z neurologie na nervy
17. 7. 2021

 

Studentský spolek studentů Veterinární a Farmaceutické Univerzity Brno (IVSA Brno) na svých webových stránkách www.ivsabrno.cz v části "Veterina v uchu" má podcasty a jedním z nich je podcast s prezidentem naší Asociace MVDr. Alešem Tomkem, DipECVN s názvem „Jak nebýt z neurologie na nervy“.

 

V tomto podcastu přibližuje náš prezident úskalí neurologie ve veterinární medicíně. V závěru se zmiňuje o metodách fyzioterapie zvířat a o Asociaci fyzioterapie a rehabilitace zvířat České republiky.

 

Podcast najdete ZDE.

 

 

Pondělky s Alešem
PŘIHLÁŠKY UKONČENY

15. 6. 2021

 

Zveme všechny účastníky Kurzů I-V na pravidelné setkání a prezentace pacientů. Tentokrát opět v pondělí 21. 6. 2021 od 20:00. Přihlášky ZDE.

 

 

Interaktivní webinář – Pohybové pomůcky pro psi a jejich praktické využití
6. 6. 2021

 

Další akce pro členy Asociace a účastníky kurzů pořádaných Asociací. Ve spolupráci s firmou AnyoneGo si Vás dovolujeme pozvat na plánovaný webinář dne 9. 6. 2021 v 19 hodin. Link k přihlášení bude zaslán na e-mail. Do budoucna je v plánu obdobný webinář i pro širokou veřejnost, tak sledujte webové stránky i Fb Asociace fyzioterapie a rehabilitace zvířat České republiky, z.s. Leták je k dispozici ZDE.

 

 

Pondělky s Alešem
PŘIHLÁŠKY UKONČENY

16. 5. 2021

 

Pro účastníky kurzů pořádaných Asociací Fyzioterapie a rehabilitace malých zvířat z.s. připravujeme pravidelná setkávání s prezentací případových studií za přítomnosti MVDr. Aleše Tomka. Setkání je určeno ke sdílení zkušeností, možnosti diskuse a konzultace nad konkrétními pacienty z praxe.

 

Příští online „Pondělek s Alešem“ se koná 24. 5. 2021 ve 20:00.

 

Přihláška je ZDE.

 

 

Miška má zlomenou páteř, je ochrnutá. Život pro ni neskončil, našla i milující domov
20. 3. 2021

 

V následujícím videu na TV.BLESK uvidíte prezidenta AFRZĆR, z.s. MVDr. Aleše Tomka, DipECVN a dvě certifikované členky MVDr. Dorotu Lippert, CertCAAPR a Markétu Krejčí, CertCAAPR. Ve videu uvidíte fenku Mišku  po úrazu páteře. Video je ZDE.

 

 

 • Příspěvek z činnosti našich certifikovaných členů
  17. 3. 2021


  Maktéta Krejčí, CertCAAPR, MVDr. Lenka Penčáková, CertCAAPR a Hana Beránková, CertCAAPR připravili neurowebinář na téma:

  Špatně chodící pacient - více ZDE

   

  aneb ne všichni musí být spinální a mít vyskočenou meziobratlovou ploténku

  Přednášet bude MVDr. Tereza Kosinová Paušová z kliniky Jaggy Brno.

  Webinář proběhne dne 18. 3. 2021 ve 20:00 hod.

  Na webináři se dozvíte, že ne každý špatně chodící až ochrnutý pacient má potíže s meziobratlovou ploténkou, jak ho správně lokalizovat a na co si dávat pozor při rehabilitaci

  Webinář je určen pro kurzisty Asofyrez i veřejnost.

   

Magnetoterapie
1. 3. 2021

 

V následujícím videu na TV.BLESK uvidíte prezidenta AFRZĆR, z.s. MVDr. Aleše Tomka, DipECVN a dvě certifikované členky MVDr. Dorotu Lippert, CertCAAPR a Markétu Krejčí, CertCAAPR. Ve videu se dozvíte něco o magnetoterapii a pan Tesarčík z firmy M-therapy, která dodává tyto magnetoterapeutické přístroje a s naší Asociací spolupracuje od jejich začátků, Vám tyto přístroje představí. Video najdete zde.

 

 

Členské příspěvky 2021
20. 1. 2021

 

VÁŽENÍ ČLENOVÉ,

 

DOVOLUJEME SI VÁS INFORMOVAT O VÝŠI ČLENSKÉHO PŘÍSPĚVKU. PREZÍDIUM ASOCIACE NEVYUŽILO SVÉHO PRÁVA DLE ČLÁNKU VIII. ODST. 1 STANOV ZVÝŠIT ČLENSKÝ PŘÍSPĚVEK O ČÁSTKU ODPOVÍDAJÍCÍ INFLACI VYHLÁŠENÉ ZA UPLYNULÝ ROK. VÝŠE ČLENSKÉHO PŘÍSPĚVKU NA ROK 2021 JE VE STÁVAJÍCÍ VÝŠI 1 200 KČ. PODLE PLATNÝCH STANOV JSOU PŘÍSPĚVKY SPLATNÉ NEJPOZDĚJI DO 30. BŘEZNA.

 

 

 • Kurz rehabilitace a fyzioterapie malých zvířat č. 5
  26. 10. 2020


  Pro velký zájem o Kurz rehabilitace a fyzioterapie malých zvířat otevíráme ji 5. Kurz. Bližší podrobnosti o Kurzu
  zde:

   

   

  Na rok 2021 byly stanoveny tyto termíny prvních čtyřech víkendů Kurzu č. 5:

  • I. víkend 19.–21. 3. 2021 (Klinická anatomie kostí, kloubů a vazů – MVDr. Jan Beránek, DipECVS MRCVS European Specialist in Small Animal Surgery a MVDr. Aleš Tomek, Dip ECVN European Specialist in Veterinary Neurology).
  • II. víkend 16.–18. 4. 2021 (Klinická anatomie svalů, Fyziologie nervového vzruchu a svalové kontrakce – MVDr. Aleš Tomek, DipECVN).
  • III. víkend 14.–16. 5. 2021 (Bolest: fyziologie a management – MVDr. Vojtěch Novák, CertVA; Patofyziologie hojení tkání – MVDr. Dorota Lippert, Fyzioterapeut a rehabilitační pracovník; Klinická aplikace funkční neuroanatomie / neurofyziologie – MVDr. Aleš Tomek, DipECVN).
  • IV. víkend 18.–20. 6. 2021 (Neurologické vyšetření, neurologická onemocnění - MVDr. Aleš Tomek, DipECVN).

  Kvůli opatření proti pandemii COVID-19 není vyloučen přesun termínů!

  Cena Kurzu:
  132 000,- Kč + DPH 21%, tj. 159 720,- Kč
    Jednáme o možnosti vrátit se k ceně bez DPH.

  Místo konání Kurzu:
  Výuka bude probíhat v Hotelu Vrchovina, Podomí 142, 683 04 Drnovice, okes Vyškov, info@hotel-vrchovina.cz, tel.: +420 517 385 455, +420 774 731 718.

   Podmínky účasti:
  Po přihlášení do Kurzu je účastník povinen zaplatit ihned v lednu 2021 1/10 částky kurzu, tj. 15 972,- Kč (částka je v tuto chvíli s DPH), aby byl definitivně zapsán do Seznamu přihlášených účastníků Kurzu, pak teprve se stává definitivním účastníkem Kurzu č. 5.

  Platba Kurzu:
  Platba se provádí na bankovní účet 2101771161 / 2010. Jako variabilní symbol uveďte IČ nebo rodné číslo. Do zprávy pro příjemce napište Kurz 5/1 – své jméno a příjmení. Po zaplacení této částky bude na Vámi zadané údaje zaslána faktura o zaplacení. Věnujte, prosím, pečlivou pozornost vyplnění fakturačních údajů v přihlášce.

  Storno poplatky:
  Příprava kurzu a zajištění lektorů je náročné, přihlášení je závazné, proto v případě odhlášení platí tyto storno poplatky:

  • více jak 30 dní před začátkem: 50 %
  • 30 a méně dní před začátkem: 100 %

  ON-LINE PŘIHLÁŠKA NA KURZ

  Online přihláška:
  On-line přihlášku na Kurz č. 5 zobrazíte kliknutím ZDE nebo na výše uvedené tlačítko. Přihlášku na I. víkend Kurzu č. 5 bude možné podat nejpozději do 19. 2. 2021 včetně. Po zaplacení poplatku bude vaše jméno uvedeno v tomto seznamu přihlášených.

  Platbu provádějte prosím až v roce 2021

   

Kurz č. 5 je již zaplněn!

 • Shromáždění AFRZČR, z.s.
  19. 11. 2020


  Sdělení Prezidia AFRZČR, z.s., které se detailně zabývá omezeními chodu Asociace v souvislosti pandemií COVID-19 najdete
  zde:

  Vážení členové,

     s účinností ode dne 5. 10. 2020 od 00:00 hod. vláda České republiky, usnesením vlády č. 957 ze dne 30. 9. 2020 vyhlásila nouzový stav na dobu 30 dnů pro území České republiky, z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru (označovaného jako SARS-CoV-2) na území České republiky. Tímto vyhlášením nouzového stavu nebyla dotčena dosavadní vydaná a platná ochranná a mimořádná opatření Ministerstva zdravotnictví České republiky.

     V souvislosti s vyhlášením nouzového stavu bylo k tomuto dni vydáno prozatím jedno krizové opatření, a to usnesením vlády č. 958 ze dne 30. 9. 2020, které obsahuje výčet jednotlivých zákazů a omezení, mimo jiné i zákaz hromadných akcií konaných ve vyšším počtu než deset osob ve vnitřních prostorech staveb.

     Ve výčtu výjimek chybí výslovná zmínka týkající se konání schůzí, zasedání a podobných akcí soukromých osob, tj. např. shromáždění spoluvlastníků nebo valných hromad obchodních společností či spolků. Z obecného zákazu jsou vyňaty hromadné akce, pokud jde o výkon povolání, podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti, přičemž ze znění krizového opatření není zcela zřejmé, zda se toto vynětí vztahuje i na valné hromady a zasedání jiných orgánů společností, jelikož pro ně výslovně není uvedena výjimka, proto je vždy zapotřebí zvážit konkrétní podmínky, a to i s ohledem na možnou účast osob. S ohledem na vývoj této legislativy máme za to, že jsou v tomto znění krizového opatření takové akce zakázány.

     Dle původního plánu měl prezident Asociace fyzioterapie a rehabilitace zvířat České republiky, z.s. (dále jen „Asociace“) v plánu svolat Shromáždění v první polovině prosince 2020. Z důvodu výše popsaných mimořádných opatření, která přijala vláda České republiky v souvislosti s pandemií, nelze v tuto dobu, valnou hromadu uskutečnit formou jako v minulém roce, aby nebyla konána v rozporu s těmito opatřeními.

     Z důvodu nekonání Shromáždění Asociace si Vás dovolujeme informovat, že je nutné legislativně vyřešit disproporci končícího funkčního období některých členů Prezídia. V této souvislosti se uplatní úprava zákona č. 191/2020 Sb., o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru SARS-CoV-2 na osoby účastnící se soudního řízení, poškozené, oběti trestných činů a právnické osoby a o změně insolvenčního zákona a občanského soudního řádu, ve znění pozdějších předpisů, tzv. Lex Covid, který umožňuje dle § 20 prodloužení funkčního období (citace § 20 odst. 1 Lex Covid: "Pokud uplyne funkční období člena voleného orgánu právnické osoby, prodlužuje se jeho funkční období do uplynutí 3 měsíců ode dne následujícího po dni skončení mimořádného opatření při epidemii; to platí i tehdy, uplyne-li funkční období v době 1 měsíce ode dne následujícího po dni skončení mimořádného opatření při epidemii.“).

     Velmi bedlivě sledujeme, kdy tato mimořádná opatření budou zrušena, abychom podle shora citovaného zákona svolali Shromáždění Asociace. Shromáždění bude svoláno tak, aby se konalo nejpozději do třech měsíců ode dne zrušení mimořádných opatření, o čemž Vás budeme průběžně informovat.

     Vážení přátelé, kolegyně a kolegové, velmi nás mrzí, že situace ohledně pandemie stále komplikuje náš profesní a soukromý život, včetně našich spolkových aktivit. Jsme přesvědčeni a pevně věříme, že nám situace dovolí se v brzké době potkat.

   

  Hodně zdraví přeje
  Prezidium AFRZČR, z.s.

   

Zrušení – Seminář 28.11.2020 – Rehabilitace ortopedických pacientů
14. 10. 2020

 

V souvislosti s děním kolem COVID-19 se Seminář nebude konat.

Děkujeme všem, kdo se již přihlásili. Zaplacené účastnické poplatky budeme vracet a také obdržíte Dobropis na zaplacenou částku.

 

Prezidium AFRZČR, z.s.

 

 

První oficiální veterinární fyzioterapeuté
28. 9. 2020

 

V době COVIDového temna je třeba oslavovat a radovat se z úspěchů. Uplynulé čtyři dny se staly důvodem pro otevření lahve se šampaňským jak pro naší Asociaci, tak i pro prvních 21 úspěšných účastníků našeho kurzu.

Asociace oslavuje úspěšné provedení prvních zkoušek profesní kvalifikace Fyzioterapeut a rehabilitační pracovník malých zvířat (43-001-R). Pracovali jsme intenzivně na této kvalifikaci 3 roky a tato zkouška je úspěšným zakončením mravenčí práce, mnoha schůzek a jednáních na ministerstvech a úřadech a tisíců e-mailů. Dobrá věc se podařila.

Radost jistě má i prvních 21 účastníků zkoušek profesní kvalifikace Fyzioterapeut a rehabilitační pracovník malých zvířat (43-001-R). Každý z nich musel ve dvou dnech absolvovat písemný test o 180 otázkách a teoretické a praktické zkoušení před tříčlennou komisí ve složení MVDr. Aleš Tomek, Dipl.ECVN, MVDr. Jan Beránek, Dipl.ECVS, MRCVS a MVDr. Helena Potfajová, Cert. fyzioterapeut IRSK-WINGS, Belgie, CertCAAPR. Veterinární lékaři navíc měli v komisi zástupce Komory veterinárních lékařů MVDr. Martina Zelinku, aby mohli získat označení „Veterinární lékař autorizovaný Komorou v oboru fyzioterapie a rehabilitace malých zvířat“. V průběhu zkoušení jsme viděli mnoho emočního vypětí (změna barvy v obličeji, třes, slzy, touha být o samotě atd.). I přes všechna tato úskalí se ukázalo, že se všichni řádně připravili a své znalosti a dovednosti předvedli tak, že byli hodnoceni slůvkem „vyhověl“ a tím získali Osvědčení o získání profesní kvalifikace Fyzioterapeut a rehabilitační pracovník malých zvířat a zároveň se stali certifikovanými členy naší Asociace. Všem gratulujeme!

 

Fotogalerii naleznete zde.

 

 

Prezentace AFRZČR, z. s. na XIV. Mistrovství České republiky v Dogfrisbee
27. 9. 2020

 

V sobotu 12. 9. 2020 jste nás mohli potkat na XIV. Mistrovství České republiky v Dogfrisbee. MVDr. Helena Potfajová, CertCAAPR a Hana Beránková, CertCAAPR zde zastupovaly a představily Asociaci fyzioterapie a rehabilitace malých zvířat. Zájemcům se snažily poradit a konzultovaly s nimi problémy jejich psů. Vše bylo doprovázeno názornými ukázkami fyzioterapie a cvičeními na balančních pomůckách a kavaletách. Věříme, že to nebyla poslední akce, kde nás můžete potkat, a že se v budoucnu zúčastníme i dalších sportovních akcí, kde nás budete moci vyhledat ke konzultacím s Vašimi čtyřnohými parťáky. Fotogalerii naleznete zde.

 

 

Webový seminář "Fyzioterapie malých zvířat. Zotavení po ortopedickém zákroku"
2. 9. 2020

 

AFRZČR, z.s. Vás zve na webový seminář (webinář) pořádaný firmou Elanco: “Fyzioterapie malých zvířat. Zotavení po ortopedickém zákroku“. Přednášející: MVDr. Aleš Tomek, DipECVN, CertCAAPR a MVDr. Jan Beránek, DipECVS, MRCVS, CertCAAPR. Záznam webináře zde.

 

 

Fotodokumentace z 1. víkendu Kurzu č. 4
14. 6. 2020

 

Za přísných, ale uvolňujících se hygienických podmínek doby coronavirové byl zahájen Kurz Fyzioterapie a rehabilitace malých zvířat č. 4. V našem školícím sídle hotelu Vrchovina v Podomí se sešlo všech 18 účastníků. Původně měl anatomii přednášet MVDr. Jan Beránek, DipECVS MRCVS EBVS European Specialist in Small Animal Surgery, CertCAAPR, ale komplikace spojené s cestováním z jeho současné domoviny (Anglie) zabránily jeho přítomnosti. Výuku vedl MVDr. Aleš Tomek, DipECVN. Odposlouchanou teorii si posluchači ověřili prakticky na Arnoldovi (naše výuková kostra psa) a na svých psech různých plemen. Fotogalerii naleznete zde.

 

 

Fotodokumentace z 6. víkendu Kurzu č. 3
31. 5. 2020

 

Po vynucené přestávce způsobené koronavirovou krizí se díky uvolňování epidemiologických opatření opět rozběhla výuka Kurzu fyzioterapie a rehabilitace malých zvířat. I přes přísná hygienická opatření v hotelu Vrchovina v Podomí přednášející MVDr. Helena Potfajová Cert. fyzioterapeut IRSK-WINGS, Belgie, CertCAAPR seznámila frekventanty kurzu s fyzioterapeutickým vyšetřením, pasivní fyzioterapií a strečinkem. Teoreticky i prakticky byly také probrány mobilizace kloubů a tvorba rehabilitačních plánů. Fotogalerii naleznete zde.

 

 

UPOZORNĚNÍ – změna bankovního spojení AFRZČR, z.s.
6. 5. 2020

 

Od 1. 5. 2020 mění Asociace fyzioterapie a rehabilitace zvířat České republiky bankovní spojení. Nově máme účet u Fio banky.

Číslo účtu: 2101771161 / 2010

IBAN: CZ70 2010 0000 0021 0177 1161

BIC / SWIFT: FIOBCZPPXXX

 

 

 • Činnost našich certifikovaných členů
  6. 4. 2020


  Jednou ze součástí dalšího vzdělávání certifikovaných členů je publikační činnost. Odkazy na již publikované články v odborných časopisech Veterinární lékař a Veterinární klinika najdete
  zde:

   

   

  Časopis Veterinární lékař

  KVAPILOVÁ, Renata a Roman KVAPIL, 2019. Pohybová terapie – kinezioterapie u malých zvířat. Veterinární lékař: Časopis pro medicínu malých zvířat [online]. Praha: Tigis, 17(4), 225-230 [cit. 2020-04-09]. ISSN 1805-0883. Dostupné z: http://www.tigis.cz/images/stories/Veterinarni_Lekar/2019/VL_4_19/VL_4_2019_kvapil.pdf

   

  HOLESZOVÁ, Nikol, 2020. Fyzioterapie jako součást léčby geriatrických pacientů. Veterinární lékař: Časopis pro medicínu malých zvířat [online]. Praha: Tigis, 18(1), 9-15 [cit. 2020-04-09]. ISSN 1805-0883. Dostupné z: http://www.tigis.cz/images/stories/Veterinarni_Lekar/2020/VL_12020/VL_1_2020_hole.pdf

   

  Časopis Veterinární klinika

  V tomto časopise bylo rehabilitaci a fyzioterapii malých zvířat věnováno v roce 2018 a 2019 celé číslo.

   

  Rok 2018, číslo 5

  Téma měsíce: Neurologie a fyzioterapie malých zvířat

  Akutní nekompresivní extruze jádra meziobratlové ploténky

  Degenerativní onemocnění páteře německých boxerů

  Dermoidní cysta u rhodéského ridgebacka v epidurálním prostoru

  Dandy Walker syndrom/ maldeformace u dvou psů: Diagnostika a chirurgické řešení

  Spinální chůze: Funkční neuroanatomie, principy fyzioterapie, revew literatury a klinická studie

   

  Rok 2019, číslo 2

  Téma měsíce: Rehabilitace a fyzioterapie psů

  BERÁNEK, Jiří, 2019. Fyzioterapie a rehabilitace psů s ortopedickým onemocněním – přehled současné literatury: Physiotherapy and rehabilitation in dogs with orthopaedic conditions – review. Veterinární klinika: časopis pro klinickou praxi zvířat zájmových chovů. Praha: Profi Press, 16(2), 65-69. ISSN 1214-6080.

   

  ROZENKRANCOVÁ, Dorota, 2019. Přehled fyzikálních modalit využívaných ve veterinární rehabilitaci a fyzioterapii: Overview of physical modalities used in veterinary rehabilitation and physiotherapy. Veterinární klinika: časopis pro klinickou praxi zvířat zájmových chovů. Praha: Profi Press, 16(2), 70-74. ISSN 1214-6080.

   

  HYLÁK, Ivo a Andrea LAČŇÁKOVÁ, 2019. Příprava dostihových chrtů před závodní sezónou s využitím hydroterapeutického pásu: The training of racing greyhounds before racing season using underwater treadmill. Veterinární klinika: časopis pro klinickou praxi zvířat zájmových chovů. Praha: Profi Press, 16(2), 75-80. ISSN 1214-6080.

   

   

Fotodokumentace ze 4. víkendu Kurzu č. 3
30. 3. 2020

 

Neurologický víkend mají za sebou frekventanti Kurzu fyzioterapie a rehabilitace malých zvířat č. 3. Po teoretických přednáškách MVDr. Aleše Tomka, DipECVN si vše osahali prakticky na svých psech. Naučili se provádět neurologické vyšetření a na promítaných videích viděli spousty pacientů s neurologickými onemocněními. Fotogalerii z víkendu najdete zde.

 

 

Doporučení AFRZČR, z.s.
17. 3. 2020

 

V souvislosti s aktuální situací ohledně nákazy COVID-19, AFRZČR, z.s. doporučuje omezit svým členům výkony na nejnutnější, tedy poskytnout konzultaci a rehabilitační péči pacientům s bolestmi, s obrnou a bezprostředně po operaci. Konzultace si domlouvat přes telefon nebo sociální sítě. Preventivní výkony a dlouhodobé pacienty lze zvládnout díky "domácím úkolům-cvičením", které klienti ve většině případech mohou zvládnout sami. Přejeme všem pevné zdraví.

AFRZČR, z.s.

 

 

Fotodokumentace z 10. víkendu Kurzu č. 2
16. 3. 2020

 

Ve dnech 7. 2. – 9. 2. 2020 proběhl poslední víkend Kurzu č. 2. Z velké části studenti tohoto kurzu prezentovali své pacienty pod odborným dohledem MVDr. Aleše Tomka, DipECVN. Světem magnetoterapie je provedl MUDr. Jiří Jeřábek, CSc. S nově vyvinutými vozíčky pro plegické pacienty pohovořila MVDr. Dorota Lippert. Adam Dvořáček z firmy Propetica ukázal posluchačům protetické a ortotické pomůcky pro pacienty. S výživou psa a kočky ve vztahu s fyzioterapií pohovořil MVDr. Roman Kvapil.

Nyní posluchače čeká již jen závěrečná zkouška. Fotogalerie je zde.

 

 

Činnost našich certifikovaných členů
8. 3. 2020

 

O víkendu 29. 2. a 1. 3. 2020 proběhl Dog Fitness workshop v Havířově pod vedením certifikovaných fyzioterapeutek a absolventek Kurzu č. 1 pořádaného Asociací fyzioterapie a rehabilitace zvířat ČR. Několik fotografií z akce je k dispozici zde.

 

 

Členský příspěvek na rok 2020
1. 1. 2020

 

Dne 7. 12. 2019 byl na Shromáždění AFRZČR, z.s. schválen členský příspěvek na rok 2020 ve výši 1 200 Kč. Tento příspěvek je potřeba uhradit na účet AFRZČR, z.s.: 115-3876460267 / 0100 do 31. 3. 2020. Připomínáme, že dle Stanov AFRZČR, z.s. členství v Asociaci vzniká dnem schválení a zaregistrování nového člena Prezidiem Asociace a po zaplacení členského příspěvku. Tito pak obdrží Průkazku člena se známkou na rok 2020. Stávající členové po zaplacení obdrží známku na rok 2020.

 

 

Seminář 7. 12. 2019 - Rehabilitace sportovních a pracovních psů ve fotografiích
29. 12. 2019

 

V sobotu 7. 12. 2019 proběhl v Kongresovém a sportovně relaxačním centru Oáza Říčany, Seminář AFRZČR, z.s. na téma Rehabilitace sportovních a pracovních psů. Přednášela Dr. Sabine Mai, MSc, MAS, CCRP a MVDr. Aleš Tomek, DipECVN. Připomeňme si Seminář ve fotografiích. Děkujeme všem sponzorům.

 

 

Fotodokumentace z 1. víkendu Kurzu č. 3
22. 10. 2019

 

Na prodloužený víkend 18. - 20. 10. 2019 se poprvé sešli studenti Kurzu č. 3. Byl to víkend věnovaný anatomii.  MVDr. Jan Beránek, DipECVS MRCVS EBVS European Specialist in Small Animal Surgery, CertCAAPR nejen teoreticky, ale i prakticky provedl naše studenty anatomií kostry, kloubů a vazů. Po zhlédnutí mnoha prezentovaných obrázků a vysvětlení mnoha anatomických názvu se studenti vrhli na kostru našeho Arnolda a jednotlivé zmíněné názvy si zhmotnili. Pozornosti neušli ani psi jednotlivých studentů, na nich si studenti ukázali anatomické struktury, které viděli na kostře Arnolda. Osovou kostru (lebka, páteř) přednesl v neděli MVDr. Aleš Tomek, DipECVN. Momenty z praktické výuky můžete vidět ve fotogalerii zde.

 

 

Další vzdělávání certifikovaných členů
16. 10. 2019

 

Cílem činnosti Asociace podle Stanov je se svou činností podílet rozhodnou měrou na systematickém a soustavném zvyšování odborné úrovně svých členů, především v oborech veterinární fyzioterapie a rehabilitace zvířat. Certifikovaní členové již odpovídající vzdělání mají, ale je potřeba aby si své poznatky upevňovali a rozšiřovali. Proto byl vytvořen kreditový systém, hodnotící jejich aktivity. Aby byli stále certifikovanými členy, je třeba za 3 roky certifikovaného členství nasbírat 30 bodů podle hodnocených aktivit a předložit deník pacientů. Toto tříleté období jim začíná běžet okamžikem, kdy se stali certifikovanými členy. Po uplynutí této doby musí Prezidiu Asociace předložit výčet svých aktivit a Prezidium rozhodne, zda podmínky kreditů splnili a zůstávají dále certifikovanými členy.

 

 

Fotodokumentace ze 7. víkendu Kurzu č. 2
8. 10. 2019

 

Hodně praktický byl 7. víkend našeho kurzu. Byl věnován masážím. Dozvěděli jsme se o tom, kdo potřebuje masáže, jak a proč se provádějí. Věnovali jsme se také myofasciálnímu systému, sportovním masážím a mobilizaci kloubů. Celý víkend nám teoreticky, a hlavně prakticky vše vysvětlila a ukázala Dr. Sabine Mai, MSc, MAS, FTA Physiotherapie & Rehabilitation, CCRP z Rakouska (www.physiovet.info). Abychom všemu dobře porozuměli, vše překládal jak z němčiny, tak angličtiny MVDr. Aleš Tomek, DipECVN. Stal se také našimi ústy, když jsme měli spoustu doplňujících dotazů. Fotografie z tohoto víkendu najdete zde.

 

 

Tříleté úsilí bylo korunováno úspěchem
4. 10. 2019

 

Podařil se velký krok v naplnění Cíle činnosti Asociace, a to podílet se na systematickém a soustavném zvyšování odborné úrovně svých členů v oborech veterinární fyzioterapie a rehabilitace zvířat. Již od svého vzniku se Asociace s Ministerstvem zemědělství podílela na vytvoření nové profesní kvalifikace Fyzioterapeut a rehabilitační pracovník malých zvířat. Kvalifikace byla schválena v srpnu letošního roku a Asociace se stala tzv. Autorizovanou osobou, což znamená, že může pořádat zkoušky k této kvalifikaci. Více se dočtete v přiloženém článku zde.

 

 

Fotodokumentace z Workshopu 28. 9. 2019
1. 10. 2019

 

V den, kdy svátek slaví Václavové, 28. 9. 2019, se v Podomí sešli na workshopu zájemci, kteří se chtěli něco dozvědět o Sportovních traumatech psů. Během dne se účastnící seznámili s jednotlivými příčinami obtíží s pohybovým aparátem sportujících psů. Se zraněními a následnou rehabilitací problémů s hrudními končetinami seznámila účastníky Stephanie Kašparová, CCBW. Problémy pánevních končetin odprezentovala MVDr. Dorota Lippert. MVDr. Aleš Tomek Dip ECVN na závěr probral problémy související s páteří. MVDr. Andrea Lačňáková, CertCAAPR seznámila účastníky workshopu se svými bohatými zkušenostmi s chovem chrtů a jejich zraněními, které si způsobí v rámci dostihů. Na závěr workshopu jsme měli praktického pacienta. Nesouvisel přímo se sportovní tématikou, ale Amálka byla svým postižením velmi zajímavá. Všichni si jí vyšetřili a prodiskutovali její následnou terapii. Fotogalerii najdete zde.

 

 

Fotodokumentace z Workshopu 8. 6. 2019
23. 6. 2019

 

V sobotu 8. 6. se v hotelu Vrchovina v Podomí u Vyškova sešli na workshopu „Taping – Modifikované metody pro psy“ certifikovaní členové z Kurzu č. 1. Workshop vedla Dr. Sabine Mai. Účastnici se nejdříve seznámili s teorií tejpování na základě rozboru zveřejněných studií. Praktické použití tejpů si nejdříve účastníci vyzkoušeli na sobě. Největší část workshopu byla zaměřena na tejpování u psů v jednotlivých indikacích. Fotogalerii najdete zde.

 

 

Fotodokumentace z 6. víkendu Kurzu č. 2
15. 6. 2019

 

Šestý víkend Kurzu (31. 5. – 2. 6. 2019) byl zcela praktický pod vedením MVDr. Heleny Potfajové, Cert. fyzioterapeut IRSK-WINGS, Belgie, CertCAAPR. Byl to víkend, kdy získané teoretické vědomosti (anatomie, neurologie, ortopedie) byly převáděny do praxe. Účastníci se naučili a vyzkoušeli si fyzioterapeutické vyšetření, dozvěděli se o principech sestavování rehabilitačního plánu. Většina času byla potom věnována pasivní fyzioterapii, strečinku a mobilizaci kloubů. Prakticky si tyto činnosti vyzkoušeli účastníci na svých psech. Stejně jako loni i letos, krásné počasí umožnilo provádět část výuky na terase hotelu Vrchovina v Podomí. Účastníci Kurzu také prezentovali své pacienty. Fotogalerii naleznete zde.

 

 

Závěrečné zkoušky Kurzu rehabilitace a fyzioterapie malých zvířat
5. 5. 2019

 

Ve dnech 25. – 26. 4. 2019 účastníci prvního Kurzu rehabilitace a fyzioterapie malých zvířat č. 1 obhajovali svoje znalosti získané v Kurzu před zkušební komisí. Tuto tvořili MVDr. Aleš Tomek, DipECVN, MVDr. Jan Beránek, DipECVS MRCVS EBVS European Specialist in Small Animal Surgery a MVDr. Helena Potfajová, Certifikovaný fyzioterapeut Gent, B. Zkouška se skládala ze tří částí: písemný test (120 otázek), ústní zkoušení a ověření praktických dovedností. Každý ze zkoušených si vylosoval dva pacienty – ortopedického a neurologického, na kterých před zkušební komisí ukázal své znalosti. Od znalosti vylosované diagnózy, přes rehabilitační vyšetření, po navržení rehabilitačního plánu a jeho praktického provedení. Z 16 přihlášených do Kurzu č. 1 úspěšně zkoušku absolvovalo 14 účastníků a získali titul CertCAAPR a tím se stali certifikovanými členy naší Asociace. Fotogalerie ze zkoušky zde.

 

 

Fotodokumentace z 5. víkendu Kurzu č. 2
4. 5. 2019

 

Ve dnech 26. - 28. 4. 2019 seznámil studenty Kurzu č. 2 s problematikou ortopedie MVDr. Jan Beránek, DipECVS, MRCVS EBVS European Specialist in Small Animal Surgery. Na závěr víkendu obdrželi všichni účastníci knihu Dog in Motion (Fischer M.S., Lilje K.E.). Fotografie z tohoto víkendu jsou zde.

 

 

14 statečných (zpověď prezidenta)
26. 2. 2019

 

Zde najdete zpověď prezidenta MVDr. Aleše Tomka, Dipl ECVN naší Asociace. Zamýšlí se a shrnuje první proběhlý Kurz rehabilitace a fyzioterapie malých zvířat – zde.

 

 

Fotodokumentace ze 4. víkendu Kurzu č. 2
13. 3. 2019

 

Čtvrtý víkend Kurzu fyzioterapie a rehabilitace malých zvířat č. 2 byl věnován neurologii. Fyziologií i patologickými stavy nervové soustavy s ohledem na rehabilitaci a fyzioterapii účastníky Kurzu č. 2 provedl poutavě MVDr. Aleš Tomek, Dipl.ECVN. Přednášky byly doplněny videi k jednotlivým diagnózám. Na přítomném pacientovi všichni kurzisté viděli a mohli si vyzkoušet neurologicko – ortopedické vyšetření, pod odborným dohledem. Foto zde.

 

 

Seminář „Kritické situace nejen při rehabilitaci zvířat a doplňky výživy pro ortopedické pacienty“
10. 12. 2018

 

V sobotu 8. 12. 2018 proběhl v Kongresovém a sportovně relaxačním centru Oáza v Říčanech u Prahy náš první odborný seminář. Dopoledne bylo věnováno tématům hojení ran, kanabidiolům a chondroprotektivům. Přednášející M. Lovětínská, MVDr. T. Šnepová a PharmDr. MVDr. V. Vranová zaujaly účastníky přednášenými informacemi. S kritickými zdravotními stavy, se kterými se při rehabilitaci zvířat můžeme setkat, nás seznámili přední odborníci. MVDr. K. Najman seznámil účastníky s onemocněními kardiovaskulárního aparátu a s kardiopulmonální resuscitací. Akutní stavy spojené s onemocněním dýchacích cest nám přednesl a na promítaných videích ukázal MVDr. D. Hanzlíček, DVM. Na závěr MVDr. A. Tomek, Dipl. ECVN na videoukázkách i teoreticky přednesl kritické stavy způsobené abnormalitami v nervovém systému. Přednáškový den jsme zakončili Shromážděním členů AFRZČR, z.s. Náš seminář poctil návštěvou ústřední ředitel Státní veterinární správy ČR, MVDr. Zbyněk Semerád. Fotogalerii najdete zde.

 

 

Fotodokumentace z nahrazeného 7. víkendu Kurzu č. 1
28. 1. 2019

 

Celosvětově známá Dr. Sabine Mai, MSc, MAS, FTA Physiotherapie & Rehabilitation, CCRP (Austria) zabývající se klasickou fyzioterapií, akupunkturou a manuální terapií, sportovní medicínou psů a koní a pořádající semináře a workshopy po celém světě, přijela přednášet do našeho kurzu ve dnech 18.–20. 1. 2019 (www.physiovet.info). Naše studenty seznámila s komplexní problematikou masáží, mobilizací kloubů, se spouštěcími body (Trigger Point) a myofasciálním systémem. Vždy po teoretickém úvodu následovaly hodiny praxí na psech našich studentů (od diagnostiky po návrh řešení zjištěných problémů). MVDr. Aleš Tomek Dipl. ECVN obdivuhodně zajišťoval překlad z němčiny a angličtiny do češtiny a obráceně. Fotografie z tohoto informacemi a praktickými dovednostmi nabytého víkendu najdete zde.

 

 

Fotodokumentace z intenzivního rehabilitačního týdne Kurzu č. 1 (9. a 10. víkend)
17. 2. 2019

 

V týdnu od 4. 2. 2019 do 10. 2. 2019 se do Podomí u Vyškova sjeli účastníci Kurzu č. 1, netušíc, co je čeká. V pondělí je seznámila Dr. Vet Sabine Mai, MSc, MAS, FTA Physiotherapie & Rehabilitation CCRP (Austria) s komplexní problematikou fyzikálních metod terapie v rehabilitaci zvířat. Ve středu a ve čtvrtek se pod vedením MVDr. Doroty Rozenkrancové účastníci Kurzu věnovali prakticky pacientům na Veterinární klinice Vyvet ve Vyškově. V pátek potom začal poslední 10. víkend našeho Kurzu. Pátek a víkend byly věnovány prezentacím pacientů od jednotlivých účastníků Kurzu. Tyto prezentace byly proloženy přednáškami Bc. Ondřeje Pražáka, Dis o Základních principech neinvazivní laserové terapie, MUDr. Jiřího Jeřábka o Magnetoterapii, MVDr. Ivo Hyláka o Managementu fyzioterapie a rehabilitace zvířat očima veterinárního lékaře, Adama Dvořáčka o ortézách a MVDr. Aleše Tomka, Dipl ECVN o Managementu močového měchýře a Rehabilitaci u kritických pacientů. Fotodokumentaci z tohoto náročného týdne můžete shlédnout zde.

 

 

Fotodokumentace z 8. víkendu Kurzu č. 1
1. 12. 2018

 

Jelikož 7. víkend Kurzu č. 1 se pro nemoc přednášejícího nekonal (bude v náhradním termínu) sešli se naši studenti 23. – 25. 11. 2018 v Podomí u Vyškova na 8. víkendu našeho Kurzu. Celý víkend byl věnován pohybu. MVDr. Roman Kvapil se ve své přednášce věnoval fyziologickým základům pohybu. Od funkční neuroanatomie k praxi ukázal cestu MVDr. Aleš Tomek Dipl. ECVN. Největší část tohoto víkendu strávili studenti pod vedením MVDr. Heleny Potfajové. Teoreticky, ale hlavně prakticky se studenti seznámili s přehledem psích sportů, kineziologií, asistovanou pohybovou terapií, aktivním terapeutickým cvičením, hydroterapií a základy tvorby rehabilitačních plánů. Fotografie z výuky tohoto víkendu můžete vidět zde.

 

 

Úspěch Asociace - výchova odborných veterinárních lékařů
19. 11. 2018

 

Na Sněmu Komory veterinárních lékařů byl schválen námi navržený a vyjednaný Vzdělávací řád umožňující veterinárním lékařům po absolvování našeho kurzu získat označení odbornosti Veterinární lékař autorizovaný KVL ČR ve fyzioterapii a rehabilitaci zvířat. Více se dočtete v následujícím článku zde.

 

 

Fotodokumentace z 2. víkendu "Kurzu č. 2"
19. 11. 2018

 

Ve dnech 16. – 18. 11. 2018 proběhl druhý víkend Kurzu fyzioterapie a rehabilitace malých zvířat č. 2. MVDr. Aleš Tomek, Dipl. ECVN probral s frekventanty Kurzu všechny svaly v těle psa a funkční neurofyziologii. Nejen teoreticky na promítaných obrázcích, ale ukázal jejich lokalizaci na kostře psa (náš Arnold). Neméně zajímavými modely se pak stali psi přítomných studentů. Součástí tohoto náročného víkendu bylo také ověření vědomostí formou testu z předchozího víkendu. Všichni úspěšně zvládli svůj první test. Fotografie z tohoto víkendu můžete vidět zde.

 

 

AFRZČR, z.s. v médiích
24. 6. 2018

 

Na TV Barrandov byla zmínka o naší Asociaci. Dostala se do Zpráv vysílaných na TV Barrandov dne 23. 6. 2018 od 18:30. Krom záběrů z Veterinární kliniky Vyvet ve Vyškově, zde najdete i zmínku o naší Asociaci. Na tuto reportáž se můžete podívat zde.

 

 

AFRZČR, z.s. v médiích
12. 6. 2018

 

Díky iniciativě našeho tajemníka MVDr. Ivoše Hyláka se zmínka o naší Asociaci dostala do Událostí v regionech na ČT 1. Zde se můžete podívat na tuto reportáž. Kromě záběrů z Veterinární kliniky Vyvet ve Vyškově, zde najdete i záběry z našeho Kurzu v Podomí. Video je k dispozici zde.

 

 

Fotodokumentace z 6. víkendu Kurzu
19. 6. 2018

 

V 6. víkendu Kurzu jsme přešli od teoretických informací nezbytných pro další části Kurzu k praktickým dovednostem nauky o fyzioterapii a rehabilitaci zvířat. V přednáškách MVDr. Heleny Potfajové, Certifikovaný fyzioterapeut - Veterinární univerzita Ghent, jsme se dozvěděli více o fyzioterapeutickém vyšetření psa, o pasivním a asistovaném cvičení (PROM) a o strečinku. Vše jsme si po teoretických přednáškách vyzkoušeli pod odborným dozorem na přítomných psech. Vzhledem ke krásnému počasí jsme praktickou část výuky přesunuli na terasu našeho domovského vzdělávacího centra v hotelu Vrchovina v Podomí. Součástí vzdělávacího programu byly také povinné prezentace případů studentů Kurzu. Fotografie z výuky tohoto víkendu můžete vidět zde.

 

 

II.workshop AFRZČR, z.s. v Červené Řečici konaný dne 8. 5. 2018
13. 5. 2018

 

Téměř po roce jsme se opět se zájemci setkali v Turistické ubytovně u Pípalů na II. workshopu AFRZČR, z.s. Dopolední program začal přednáškou MVDr. Lenky Novobilské, Certif. Vet. Acupuncturist (IVAS). Ve své prezentaci nabyté konkrétními kazuistikami nás seznámila s problematikou akupunktury ve veterinární medicíně. Poté jsme se věnovali pod vedením Mgr. Eweliny Lichna z firmy Astar přístrojům, které mohou být využity v rehabilitaci zvířat. Jde o přístroje na elektroterapii, ultrazvukovou terapii, laseroterapii a magnetoterapii. Po obědě MVDr. Helena Potfajová na přilehlém cvičišti vedla část workshopu věnovanou cvičení na kavaletách. Zmínila se o indikacích jejich využití a ukázala nám prakticky, jak začít s tímto cvičením u každého psa. Většina účastníků se svými psy si mohla prakticky vyzkoušet tuto metodu. Některé okamžiky můžete vidět ve fotogalerii zde.

 

 

Fotodokumentace z 5. víkendu Kurzu
2. 5. 2018

 

Tento víkend byl ve znamení blížící se filipojakubské noci. Všichni účastníci našeho kurzu obdrželi kromě hodnotné knihy Dog in Motion (Fischer M.S., Lilje K.E.) svůj dopravní prostředek – koště. Ale nyní vážně. Průvodce ortopedií malých zvířat nám nebyl nikdo jiný než MVDr. Jan Beránek, Dipl ECVS MRCVS EBVS European Specialist in Small Animal Surgery, vykonávající ortopedickou praxi v anglickém referenčním centru St. Helens, Merseyside. Slovy jedné z účastnic: „Bylo to výživné!“.

 

 

Fotodokumentace z 4. víkendu Kurzu
23. 3. 2018

 

Neurologický víkend, tak by se dal nazvat čtvrtý víkend Kurzu fyzioterapie a rehabilitace malých zvířat. Nejen s teorií, ale i prakticky nás seznámil MVDr. Aleš Tomek, Dipl. ECVN s provedením neurologického vyšetření a s neurologickými onemocněními. Mnoho zvířat s těmito onemocněními jsme viděli na promítaných videích. O tom, jak si vést kartu pacienta při rehabilitaci, aby naše práce byla systematická, nás seznámila MVDr. Dorota Rozenkrancová.

 

 

Fotodokumentace z 3. víkendu Kurzu
29. 1. 2018

 

Ve dnech 19.-21. 1. 2018 proběhl v zasněženém Podomí třetí víkend Kurzu I fyzioterapie a rehabilitace malých zvířat. Víkend byl více teoretický. MVDr. Aleš Tomek, DipECVN přednášel funkční neuroanatomii. Bylo nám velkým potěšením a jsme velice poctěni, že současný prezident ČAVLMZ MVDr. Vojtěch Novák CertVA nám přijel odpřednášet problematiku bolesti a analgézie. O tom, jak se hojí jednotlivé tkáně jsme se dozvěděli z přednášek a perfektně připraveného posteru od MVDr. Doroty Rozenkrancové. Zde můžete vidět fotografie z probíhající výuky.

 

 

Fotodokumentace z 2. víkendu Kurzu
26. 11. 2017

 

Ve dnech 24.-24. 11. 2017 proběhl druhý víkend Kurzu fyzioterapie a rehabilitace malých zvířat. Zde můžete vidět fotografie z tohoto víkendu.

 

 

Fotodokumentace z 1. víkendu Kurzu
31. 10. 2017

 

Ve dnech 20.-22. 10. 2017 proběhl první víkend Kurzu fyzioterapie a rehabilitace malých zvířat. Zde můžete vidět fotografie z probíhající výuky.

 

 

První Kurz fyzioterapie a rehabilitace zvířat zahájen
20. 10. 2017

 

Dnes 20. 10. 2017 se 16 účastníků prvního Kurzu fyzioterapie a rehabilitace zvířat z různých částí naší vlasti vydalo směrem Podomí u Vyškova. Mnoho z nás bylo překvapeno, že z údolí, kde se válela hustá mlha vyjeli do prosluněné části naší země. S mírným zpožděním začalo přednáškové a praktické turné úvodními slovy našich sponzorů. Krásné a praktické složky se studijními materiály přivezla MVDr. Katarina Dezorzová z firmy Tekro. Dvě knihy (Miller's Anatomy of the Dog a Canine Rehabilitation and Physical Therapy Dr. Millise) dovezla M. Rachůnková z firmy Alavis. Pro studenty kurzu budou velkým přínosem při jejich studiu. Ve své úvodní přednášce MVDr. D. Rozenkrancová podala přehled o rehabilitaci a fyzioterapii zvířat, který doplnila svými zkušenostmi ze své praxe. Krátkým vystoupením o své praxi tento úvod doplnila MVDr. H. Potfajová. Zbytek dne předával MVDr. A. Tomek své anatomické znalosti, které musí absolventi našeho Kurzu znát. Foto zde.

 

 

Sleva na magnetoterapeutické přístroje
8. 10. 2017

 

Byla vyjednána 5% sleva pro členy Asociace na magneto-terapeutické přístroje u firmy M-therapy. Více o přístrojích a kontakt na www.m-therapy.cz.

 

 

VEPRA
5. 5. 2017

 

Naše AFRZČR, z.s. byla přidána na stránky The Veterinary European Physical Therapy and Rehabilitation Association (VEPRA) – www.vepra.eu. VEPRA byla založena v roce 2009 a sdružuje a specialisty v oboru rehabilitace a fyzioterapie zvířat. Jejím cílem je podpora a práce na vzdělání a rozvoji tohoto oboru v každodenní praxi.

 

 

Diplomovaný specialista
14. 2. 2017

 

Ohledně řádného členství v asociaci vznikl během posledních týdnů malý zádrhel v chápání termínu uvedeného ve stanovách asociace, koho vlastně míníme diplomovaným specialistou. To vysvětluje tento článek.

 

 

Etický kodex
23. 12. 2017

 

Činnost v oblasti fyzioterapie a rehabilitace je blízká a dotýká se úzce péče o zdraví zvířat. Určitě každý ví, že lékaři skládají Hippokratovu přísahu, která obsahuje základní etické principy pro výkon jejich povolání. A protože etika je teorie morálky i my bychom měli mít svoji stavovskou morálku, proto chceme vydat soubor morálních pravidel – etický kodex, který by měl každý, kdo provozuje fyzioterapii a rehabilitaci zvířat, dodržovat. Etický kodex fyzioterapeuta zvířat je dokument, který upravuje obecná i konkrétní pravidla jeho práce. Dodržováním těchto pravidel se stává náš obor věrohodnější a profesionálnější.

 

 

ARCHIVArchiv

 

Všechny starší nebo již neaktuální články z této stránky naleznete v Archivu, kliknutím na tlačítko ARCHIV nebo volbou z nabídky.

 

 

 •  Po přihlášení do Kurzu je účastník povinen zaplatit 1/10 částky kurzu, tj. 15 972,- Kč (částka je v tuto chvíli s DPH), aby byl definitivně zapsán do Seznamu přihlášených účastníků Kurzu, pak teprve se stává definitivním účastníkem Kurzu č. 5.